Profesjonalne oznakowanie poziome magazynów i parkingów
Skorzystaj z naszych usług – zadzwoń
Oznakowanie poziome magazynu i zakładu produkcyjnego
Zajmiemy się profesjonalnym i funkcjonalnym zorganizowaniem, zaprojektowaniem oraz wykonaniem oznakowania poziomego na terenie nowego, bądź istniejącego obiektu zgodnie z wymogami Państwowej Inspekcji Pracy.
Proponujemy fachowe doradztwo w zakresie oznakowania poziomego oraz zabezpieczania posadzek przemysłowych.
Na pozór banalne malowanie linii w obiekcie wymaga odpowiedniego podejścia oraz poświęcenia czasu, ponieważ nowe oznakowanie poziome powinno spełniać szereg funkcji np. w ruchu wózków widłowych, czy różnego rodzaju pojazdów oraz pieszych. Polecamy prace związane z oznakowaniem poziomym obiektów przemysłowych oddać w ręce profesjonalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę, umiejętności, nowoczesny sprzęt, przeszkolonych ludzi oraz przede wszystkim doświadczenie w malowaniu oznakowań poziomych.
Oznakujemy:
drogi transportowe dla wózków widłowych
ścieżki oraz przejścia dla pieszych
pola odkładcze
linie segregacyjne
linie w regałach
rampy załadunkowe
słupy
naroża, skrajnie
strefy niebezpieczne oraz wyłączone
koperty
Profesjonalne oznakowanie magazynów
W zależności od specyfikacji obiektu stosujemy różne technologie malowania oraz specjalistyczne farby. Jest kilka rodzajów magazynów, każdy z nich różni się znacząco ze względu na sposób przechowywania towarów, bądź charakterystykę pracy. Jednak nie ważne, jaki rodzaj, w każdym z nich nieodłącznym elementem jest prawidłowo zorganizowane i wymalowane oznakowanie poziome, które stanowi bardzo ważną rolę jeśli chodzi o bezpieczeństwo oraz komfort pracy.
Banalne na pozór linie spełniają jednak bardzo ważną funkcję przy np. wyznaczaniu stref pracy czy miejscu odkładania palet w efekcie poszczególne działy w dużych magazynach nie przeszkadzają sobie na wzajem. Dobrze wykonane oznakowanie minimalizuje, a nawet zapobiega całkowicie wypadkowi w momencie, kiedy np. wózek widłowy przewozi nierzadko bardzo drogie elementy. Niemożliwe byłoby sprawne funkcjonowanie zakładów produkcyjnych, gdzie personel porusza się różnego rodzaju pojazdami, jak i pieszo. W miejscach takich prawidłowo oznakowane powinno być niemal wszystko, co związane jest z ruchem wewnętrznym.
Prawidłowe oznakowanie poziome hali magazynowej zapewnia porządek, zwiększa wydajność, poczucie bezpieczeństwa pracowników, zwiększa zasoby i wpływa na wizerunek zewnętrzny firmy. Wpływa również na optymalne wykorzystanie przestrzeni hali magazynowej oraz ułatwia prowadzenie inspekcji i kontroli jakości. Współczesne firmy mają, więc wystarczającą ilość powodów, żeby dbać o dobre oznakowanie poziome magazynów.
WYMIARY DRÓG TRANSPORTOWYCH
Przeznaczenie drogi |
Minimalna szerokość drogi [cm] |
||
Dla bezsilnikowych środków transportowych |
Dla silnikowych środków transportowych |
||
Ruch jednokierunkowy |
Tylko dla środków transportowych |
b = a + 60 cm |
b = a + 60 cm |
Dla środków transportowych i ruchu pieszego |
b = a + 90 cm |
b = a + 100 cm |
|
Ruch dwukierunkowy |
Tylko dla środków transportowych |
b = 2a + 90 cm |
b = 2a + 90 cm |
Dla środków transportowych i ruchu pieszego |
b = 2a + 180 cm |
b = 2a + 200 cm |
Wymiary dróg transportowych określone zostały w Polskiej Normie PN-M 78010:1968 Transport wewnętrzny – Drogi i otwory drzwiowe – Wytyczne projektowania (obecnie norma wycofana bez zastąpienia, co jednak nie oznacza, że nie można korzystać z jej zapisów).
Zgodnie z tą normą szerokości dróg dla pieszych (przejść) powinny być określone według wzorów:
dla ruchu jednokierunkowego: b = a + 30 cm
dla ruchu dwukierunkowego: b = 2a + 60 cm
gdzie: a – największa szerokość ładunku, którą możne przenosić pieszy, w cm
b – szerokość drogi, w cm
Nasza firma specjalizuje się w wykonawstwie dwóch rodzajów oznakowania poziomego :
oznakowanie cienkowarstwowe
oznakowanie z włókna szklanego
Ciągi komunikacji w magazynie
Ustalenia dotyczące dróg i ciągów komunikacyjnych w zakładach pracy są ustalane z góry przez przepisy BHP. Według nich pracodawca jest zobowiązany zapewnić opracowanie zasad ruchu na drogach wewnątrzzakładowych, zgodnych z przepisami prawa o ruchu drogowym. W zasadach tych wyszczególnione powinny zostać maksymalne prędkości pojazdów używanych na terenie zakładu zarówno na drogach wewnątrzzakładowych jak i w pomieszczeniach zakładu. Wykorzystując odpowiednie kolorystyczne oznakowania dróg, widoczne dla każdego pracownika powinny być elementy takie jak plan dróg, parkingi, drogi dla pieszych, skrzyżowania, strefy manewrowania oraz miejsca załadunku i rozładunku.
Istotnym elementem bezpieczeństwa na drogach komunikacyjnych w fabrykach i zakładach jest nie tylko wyznaczenie, ale i prawidłowe oznakowanie szlaków komunikacyjnych. Drogi wewnątrzzakładowe oznaczane są zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, głównie ze względu na to, iż są one w ten sposób znane większości osób i nie wymagają dodatkowego szkolenia pracowników.
Poza znakami kojarzonymi z tradycyjnego ruchu drogowego, ważne jest też oznaczenie naziemne tras poruszania się zarówno pojazdów, jak i pieszych. Zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Pracy oraz wewnątrzzakładowych przepisów BHP przyjęte zostało, że żółte linie wyznaczają ruch kołowy, oraz oznaczają trasy dla pieszych. W przypadku, gdy pojazdy i piesi dzielą drogę komunikacyjną, muszą istnieć bezpieczne odległości pomiędzy nimi. Na terenie zakładu powinno znajdować się tyle tras, by pojazdy mogły swobodnie poruszać się nimi bez konieczności opuszczania ciągów komunikacyjnych.
Jest wiele rodzajów posadzek przemysłowych, które różnie reagują na farby bądź środki do odtłuszczania przed malowaniem. Nasi specjaliści na początku współpracy szczegółowo analizują rodzaj posadzki oraz sytuację w obiekcie i szybko wybierają odpowiednią technologie wykonania.